Małgorzata Chrapkiewicz​ LIFE & BUSINESS COACHING
  • Home
  • O mnie
  • Coaching
  • OFERTA
    • Coaching indywidualny
    • Coaching grupowy
  • Opinie
  • Artykuły
  • Kontakt

W jaki sposób określić cel,
​aby mieć znacznie większe szanse na sukces?


​​Co jakiś czas przychodzi w życiu taki moment, że czujemy ogromną potrzebę zmiany. Motywuje nas rozpoczynający się nowy rok, pierwszy dzień wiosny, powrót z wakacji lub po prostu moment, kiedy dotychczasowy sposób funkcjonowania zaczyna nam mocno doskwierać. Mamy chęć postawić sobie cel i po prostu go osiągnąć. Niezależnie, od tego co wywołuje w nas tą potrzebę – warto ten moment wykorzystać!
​
Czy jesteś osobą, która zawsze realizuje zamierzone cele, dokładnie i konsekwentnie, tak jak sobie postanowiła? Jeśli tak, to jesteś ogromnym szczęściarzem, ponieważ większość z nas ma tendencję do odwlekania, przeciągania w czasie, czasem rezygnowania, zapominania. Przyczyny mogą być różne (o tym innym razem), a jedną z nich może być niedookreślony cel. „Od stycznia zaczynam biegać” czy „na wiosnę zmienię pracę” nie wystarczy. Poniżej przedstawiam schemat – propozycję, która może ułatwić Ci wyznaczenie i szczegółowe określenie celu, tak abyś miał znacznie większe szanse na sukces. Jeżeli chodzi Ci po głowie coś, co chcesz w najbliższym czasie zmienić, weź kartkę i długopis i podążaj za kolejnymi punktami:
 

        1.  Wybierz obszar swojego życia i pomyśl, co chcesz w nim zmienić.​
​
W którym obszarze życia chcesz się rozwinąć właśnie w tym momencie? Czy jest to rodzina, związek, praca zawodowa, rozwój kariery, Twoja pasja, zdrowie i kondycja, duchowość, relacje z przyjaciółmi, czy jeszcze inny obszar?

Zadaj sobie pytania: co mi się nie podoba w tym obszarze? Jak chcę, żeby było?
 

        2.  Sformułuj cel i zapisz go jednym zdaniem.

Warto, aby Twój cel był określony dosyć szczegółowo, ale sformułowany bardzo konkretnie – tak, aby można było go określić jednym zdaniem. Jeżeli Twój cel jest „duży” możesz rozpisać podcele.

Zapisanie celu jest bardzo ważne – badania potwierdzają, że w znacznym stopniu zwiększa to szanse na jego osiągnięcie. Cel zapisz w formie pozytywnej – bez użycia słowa „nie” (zamiast pisać, czego nie będziesz robić, napisz, co zrobisz, co osiągniesz).
 

        3.  Wyznacz termin, w jakim go osiągniesz. Zapisz konkretną datę.

Termin osiągnięcia celu to kwestia obowiązkowa. Nawet, jeżeli zdarza Ci się przekraczać terminy (chyba znam niewiele osób, którym się to nie zdarza ;)), to i tak wyznaczając konkretną datę, osiągniesz cel szybciej, niż gdybyś terminu w ogóle nie wyznaczył.
 

        4.  Zadaj sobie pytania: czy mój cel jest dla mnie wystarczająco ambitny, czy jest dla mnie atrakcyjny i czy jest realny do osiągnięcia w danym czasie?

To trzy ważne kwestie – cel musi być ambitny, aby chciało nam się wkładać wysiłek w jego osiągnięcie. Tu trzeba też uważać żeby nie przesadzić. Cel powinien więc być realny do osiągnięcia dla Ciebie w danym czasie.

Ponad wszystko musi być dla Ciebie atrakcyjny, a wręcz nawet ekscytujący! Jeżeli wizja jego osiągnięcia nie powoduje uśmiechu na Twojej twarzy… to może warto poszukać trochę głębiej i odnaleźć ten prawdziwy cel.
 

        5.  Wyobraź sobie moment osiągnięcia celu.

Taka wizualizacja celu, to sposób wspierający naszą motywację, ale to także metoda, która może podpowiedzieć nam pewne sposoby realizacji. Puść wodze fantazji, wyobraź sobie siebie w dniu, w którym osiągnąłeś cel. Jak wyglądasz, jak się czujesz? Co się dzieje wokół Ciebie? Co się zmieniło? Jeśli lubisz rysować - przelej swoją wizję na papier. W chwilach spadku motywacji, ten rysunek może być pomocny.
 

        6.  Zidentyfikuj główną wartość, powód, dla którego chcesz osiągnąć cel.

Cele nie biorą się znikąd. Za każdym Twoim celem stoi pewna istotna dla Ciebie wartość, którą realizujesz pracując nad celem. Jest to największa siła motywująca do stałego dążenia do celu, dlatego jej zrozumienie jest niezwykle ważne.

Zadaj sobie pytania: po co chcę osiągnąć cel? Co jest dla mnie aż tak ważne, że chcę … (to wstaw treść celu)?
 

        7.  Określ wyznaczniki osiągnięcia celu.

Zadbaj o to, aby Twój cel był mierzalny. Pomocne w określeniu wyznaczników będzie pytanie: po czym poznam, że osiągnąłem cel? Wyznacznikami mogą być namacalne dowody, ale także to, w jaki sposób się zachowujesz, jak myślisz, jak się czujesz. Możesz podać częstotliwość, czy ilość pewnych zdarzeń, działań, zachowań. Możesz dodać reakcje innych osób, jeśli mają dla Ciebie znaczenie w tym przypadku, ale pamiętaj, że nie zależą one od Ciebie. Mogą Ci tylko pomóc ocenić stopień osiągnięcia celu. Pamiętaj jednak, że inni ludzie nie mają pełnego obrazu, nie widzą, jak intensywnie pracujesz nad celem.


​Uff! Jeśli przeszedłeś przez wszystkie 7 punktów, to znaczy, że masz bardzo dobrze określony cel! To, co możesz robić dalej, to planowanie działania. W zależności od rodzaju celu, możesz to zrobić na różne sposoby. Możesz zaplanować kolejne kroki (kamienie milowe i mniejsze działania) i przypasować do nich terminy. Możesz także wygenerować wiele pomysłów na działanie, dzięki odpowiedzi na poniższe pytania:

- czego będę robić więcej (żeby osiągnąć cel)?
- czego będę robić mniej?
- co zacznę robić?
- co przestanę robić?
- co będę robić inaczej?

Odpowiedź na te pięć pytań, to dobry punkt wyjścia. Wypisanym działaniom warto nadać ramy czasowe: kiedy, jak często, w jakim momencie dnia, przez jaki okres czasu).
​
Zanim zakończysz określanie celu i planowanie działań, koniecznie wyznacz pierwszy, najbliższy krok. Powinno to być coś małego, co bez większego wysiłku będziesz wstanie zrobić np. jutro lub w kolejnych dniach. Postanów sobie, że zrobisz tą małą rzecz, choćby się waliło i paliło. To ważne. Pierwsze wykonane zadanie daje poczucie satysfakcji i znacznie zwiększa motywację do podejmowania kolejnych. Zwłaszcza, jeśli odkładaliśmy działanie już od dłuższego czasu.

​Trzymam kciuki!

​
umów się na darmową sesję wstępną,
​jeśli chcesz być profesjonalnie wspierany w osiąganiu celów!
coachinthevalley.com           life & business coaching w Dolinie Krzemowej          Copyright Małgorzata Chrapkiewicz © 2016       Kontakt
  • Home
  • O mnie
  • Coaching
  • OFERTA
    • Coaching indywidualny
    • Coaching grupowy
  • Opinie
  • Artykuły
  • Kontakt